INFORMACE O SPOJENÝCH ARABSKÝCH EMIRÁTECH
SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY POČASÍ
Vaši dovolenou si budete moci užívat v průběhu celého roku, protože ve Spojených Arabských Emirátech je počasí během celého roku příznivé. Letní měsíce jsou však natolik horké, že bychom doporučovali tuto část roku pouze nadšencům, kteří mají rádi i teploty poměrně vysoko nad 40 °C. Děště jsou v Emirátech jen výjimečné, ale o to intenzivnější. V zimních měsících v některých oblastech může docházet k mírným záplavám při průtržích a bouřích. Jinak je ale počasí v Dubaji a dalších Emirátech stabilně slunečné s teplotami kolem 30 °C, v zimních měsících kolem 20 °C.
JÍDLO A PITÍ
Vzhledem k přímořské poloze Spojených arabských emiráty je pochopitelné, že velkými pochoutkami budou ryby a mořské plody. Z tradice však většina místních specialit má jako základ maso jehněčí a skopové. K dokonalosti místních pokrmů přispívá množství koření, která svými vůněmi promění pokrm ve skutečný exotický zážitek. Kardamon, masala, pepř, šafrán, muškát, hřebíček a mnohé další poklady (dříve se skutečně jednalo o bohatství podobné drahým kamenům) jsou natolik výrazné, že pokrmy s těmito ingrediencemi doporučujeme vychutnávat jednoduše se sklenicí vody. Kromě emirátu Sharjah však můžete ve všech ostatních šesti emirátech doplnit jídlo i sklenkou vína či jiného alkoholu. Určitě byste měli také vyzkoušet silnou arabskou kávu a jako doplněk k Vašemu posezení si třeba necháte i připravit oblíbenou vodní dýmku.
Dávné arabské menu se skládalo hlavně z datlí, velbloudího mléka, jehněčího a skopového masa, nezbytných chlebových placek, a později i rýže a kávy. Jídla často obsahují množství oleje a jiných tuků, koření a cukru. Prakticky všechna hlavní jídla vycházejí z masového základu, hlavně jehněčího a skopového.
Perský záliv je nesmírně bohatým lovištěm ryb a vůbec všech darů moře. K nejchutnějším rybám patří hamur a zubeidi, opravdovou delikatesou jsou ale obří královské krevety (rubian), které jinde na světě neseženete. Nejdůležitější přílohou je rýže. Zákaz alkoholu platí pouze v emirátu Sharjah.
DALŠÍ INFORMACE
V dnešní době již při návštěvě Spojených arabských emirátů nepotřebujete vízum, pokud Vaše cesta nepřekročí 90 dní. Výjimkou jsou však cesty za účelem výdělečné činnosti. Pokud však cestujete do Emirátů za jiným než výdělečným pobytem, bude Vám stačit pouze cestovní pas ČR.
Ve Spojených arabských emirátech je oficiální měna emirátský dirham (AED), který se dále dělí na 100 filů. Za 1 korunu lze v přepočtu získat přibližně mezi 6 -7 dirhamy. Dirhamy lze obstarat jak v některé ze směnáren v ČR, tak i přímo v Emirátech. Při výměně peněz v Emirátech však potřebujete eura či dolary